ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ Α ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

46

Σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Μακάρειο Στάδιο, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας επεβλήθηκε της Ένωσης Νέων Παρεκκλησιάς με 3-2 και σφράγισε και μαθηματικά την επάνοδό του στην πρώτη κατηγορία του παγκύπριου πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο καθότι στο 6ο λεπτό η αντίπαλη ομάδα κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με σουτ έξω από την μεγάλη μας περιοχή. Η αντίδραση της ομάδας μας ήταν άμεση, και στο 8 λεπτό ο Χριστοφίδης κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ από το ύψος της μικρής περιοχής μετά από κόρνερ του Κάστρο. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου η ομάδα μας επεβλήθηκε της αντίπαλης ομάδας στον αγωνιστικό χώρο χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί με τον Torres στο 14ο λεπτό – τετ α τετ που απέκρουσε ο αντίπαλος τερματοφύλακας, τον Castro – έμμεσο φάουλ στο ύψος της μικρής περιοχής που κτύπησε στα σώματα των αντίπαλων αμυντικών και σουτ του Παχίπη στο 32 που απεσόβησε ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Το ημίχρονο έκλεισε με άλλη μια ευκαιρία του Ολυμπιακού στο 42 όταν φάουλ του Castro πέρασε λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, με τέρμα στο 49 από την αντίπαλη ομάδα μετά από αντεπίθεση από τα δεξιά της αντίπαλης ομάδας και ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακά μας σε προβολή αντίπαλου επιθετικού. Η ομάδα μας μετά το 1-2 μπόρεσε να αντιδράσει σχετικά νωρίς, στο 60, μετά από ωραία προσπάθεια και σέντρα του Σαμάρα από αριστερά και κεφαλιά του Torres από το ύψος του πέναλτι, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο υπόλοιπος αγώνας ήταν ένας επιθετικός μονόλογος για την ομάδα μας η οποία έψαχνε για το τρίτο τέρμα που θα τέλειωνε το παιχνίδι. Σουτ του Καπαρτή από δεξιά στο 65 έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Στο κόρνερ που εκτελέστηκε ο Miguellito σημάδεψε με προσπάθεια το οριζόντιο δοκάρι. Στο 70 ο Σωτηρίου έπιασε κεφαλιά μετά από κόρνερ η οποία πέρασε μόλις έξω. Δύο μακρινά σουτ του Πεχλιβάνη στο 73 και 80 απουκρούστηκαν δύσκολα από τον αντίπαλο τερματοφύλακα σε κόρνερ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, σε αντεπίθεση από αριστερά ο Πεχλιβάνης με πολύ ωραία προσπάθεια και συρτό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα σημειώνοντας μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς το τελικό 3-2.

Η 18η Μαρτίου 2017 αποτελεί ορόσημο για την σύγχρονη ιστορία του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Η ομάδα μας μπόρεσε να ανακάμψει των μύριων όσων οικονομικών προβλημάτων και να επιστρέψει μετά από τέσσερα χρόνια στην πρώτη κατηγορία. Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί που ακολούθησαν την λήξη του αγώνα έχουν καταγραφεί από δεκάδες φωτογραφίες και βίντεο, και θα αποτελέσουν μέρος της σύγχρονης ιστορίας του Ολυμπιακού Λευκωσίας. Η 18η Μαρτίου 2017 είναι μια μέρα για την οποία ο κάθε Ολυμπιακός θα πρέπει να νιώθει περήφανος.

Εντεκάδα Παναγιώτου, Τσιακλής (65 Ασσιώτης), Σαμάρας, Χριστοφίδης, Σωτηρίου, Πολυκάρπου, Castro (85 Αντωνίου), Miguellito, Πεχλιβάνης, Παχίπης (46 Καπαρτής), Torres
* Περίπου 3000 χιλιάδες φίλαθλοι του Ολυμπιακού Λευκωσίας στο Μακάρειο Στάδιο σήμερα δημιούργησαν μια μονάδικη ατμόσφαιρα. Ο ΣυΦι έκανε το καθήκον του για άλλη μια φορά, και στήριξε την ομάδα όλο το 90λεπτο.
* Δεν δέχηκτε κανένας ποδοσφαιριστής μας κίτρινη κάρτα.
* Μετά το τέλος του αγώνα οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας παρέμειναν περίπου 20 λεπτά μπροστά στην κεντρική εξέδρα με τους φίλους του Ολυμπιακού και πανηγύρισαν έντονα την νίκη.
* Γενέθλια είχε χθες ο αρχηγός της ομάδας Κυριάκος Πολυκάρπου ο οποίος έκλεισε τα 37 χρόνια. Οι ποδοσφαιριστές της ομάδας μας του έδωσαν τούρτα στον αγωνιστικό χώρο και όλο το γήπεδο του τραγούδησε για τα γενέθλια του!
* Επόμενος αγώνας της ομάδας μας το Σάββατο 25 Μαρτίου 2017 στα πλαίσια της 26ης αγωνιστικής με αντίπαλο την FC Πάφος στο Παφιακό Στάδιο στις 15.30 μμ.

Στιγμιότυπα του αγώνα και οι πανηγυρισμοί στα αποδυτήρια της ομάδας.