ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ ΑΡΑΔΙΠΠΟΥ 4-1

Oly OA 15

Ευρεία νίκη με 4-1 πέτυχε σήμερα ο Ολυμπιακός στο Μακάρειο κόντρα στην Ομόνοια Αραδίππου.

Άλλο ένα τρίποντο πρόσθεσε στη συγκομιδή του σήμερα ο Ολυμπιακός Λευκωσίας καταβάλλοντας την Ομόνοια Αραδίππου με 4-1 στο Μακάρειο Στάδιο.

Στο Α’ Ημίχρονο το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλoυν η κάθε μια το δικό της ρυθμό. Η ομάδα μας ευτύχησε να προηγηθεί στο 26’ με σκόρερ τον Mashinya μετά από ωραία ατομική προσπάθεια του Παχίπη ο οποίος βρέθηκε σε πολύ καλή αγωνιστικά μέρα. Η αντίδραση της Ομόνοιας ήταν άμεση αφού στο 32’ ισοφάρισε μετά από εκτέλεση πέναλτι που δόθηκε σε ανατροπή επιθετικού της αντίπαλης ομάδας από μαρκάρισμα του Regino. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός αντέδρασε και κατάφερε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου να πετύχει δεύτερο τέρμα μετά από έξυπνη ενέργεια του Suarez από τα αριστερά ο οποίος ξεγέλασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και με σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίκτυα.
Στο Β’ Ημίχρονο, το παιχνίδι εξακολούθησε να είναι ισορροπημένο, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και να είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Όσο περνούσε ο χρόνος η ομάδα μας γινόταν πιο επικίνδυνη, καταφέρνοντας στο 69’ να διευρύνει τον δείκτη του σκορ με τέρμα το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Mashinya. Στα τελευταία στάδια του αγώνα, ο Mario Martos με απευθείας εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή, σημείωσε το τελικό 4-1.

Ενδεκάδα: Salva, Γαβριηλίδης, Νικολάου, Χριστοφίδης, Σαμάρας, Regino, Suarez (61’ Πολυκάρπου), Mario Martos, Παχίπης, Αρετάς (68’ Λοίζου), Mashinya (90’ Σεραφείμ).

* Γύρω στους 500 οι φίλοι και των δύο ομάδων στο Μακάρειο.
* Με τα σημερινά του τέρματα ο Μασίνουα έφτασε τα 10 και προηγείται στον πίνακα των σκόρερ της δεύτερης κατηγορίας.
* Λογαριασμό με τα αντίπαλα δίκτυα άνοιξε σήμερα και ο Σουάρεζ με το θεαματικό τέρμα που σημείωσε.
* Επόμενος αγώνας το ερχόμενο Σάββατο στις 14:30 κόντρα στην ΠΑΕΕΚ εκτός έδρας στο γήπεδο Κερύνεια-Επιστροφή.