ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ 1-4

1

Στον αγώνα που διεξήχθη για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, η ομάδα μας γνώρισε την ήττα από την Καρμιώτισσα Πάνω Πολεμιδιών στο Μακάρειο στάδιο με 1-4.

Ο Ολυμπιακός μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 7 λεπτό με τον Λοίζου, μετά από ωραία ενέργεια του Mashinya. Οι πανηγυρισμοί εντούτοις δεν κράτησαν αρκετά, καθότι η Καρμιώτισσα κατάφερε να ισοφαρίσει λίγα λεπτά αργότερα, στο 11′, με τον Πάντο. Το υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο ήταν ισοζυγισμένο, με ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη, η Καρμιώτισσα κατάφερε να προηγηθεί στο 61′ με γκολ του Χριστοφή, μετά από ασυνεννοησία στην άμυνα μας, ενώ στο 66′ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενουμένων σε μία αμφισβητούμενη φάση, το οποίο μετέτρεψε σε τέρμα ο Παστελής. Τα τελευταία λεπτά το παιχνίδι άνοιξε αρκετά με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ευκαιρίες για να μειώσει το σκορ, ιδιαίτερα μετά το 80′, όπου η Καρμιώτισσα έμεινε με 10 παίχτες, λόγω αποβολής του Κυριάκου. Εντούτοις σε μια αντεπίθεση της Καρμιώτισσας, στο 89′, ο Οπάρα έδωσε την χαριστική βολή στον Ολυμπιακό, σημειώνοντας το 1-4.

Η εικόνα της ομάδας μας στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος δεν ήταν η αναμενόμενη, με αποτέλεσμα την απογοήτευση των φίλων του Ολυμπιακού οι οποίοι έδωσαν μαζικά το παρόν τους στο γήπεδο (περίπου 600 άτομα). Η Καρμιώτισσα φάνηκε πιο έτοιμη ως ομάδα, ενώ εμφανής ήταν η έλλειψη δύναμης των ποδοσφαιριστών του Ολυμπιακού. Ο Χρύσης Μιχαήλ καλείτε άμεσα να βρει τις απαιτούμενες λύσεις για να αλλάξει η εικόνα της ομάδας και να έλθουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι: Salva, Αρετάς (55′ David Alvarez), Regino, Χριστοφίδης, Λουβαρής (69′ Αντωνίου), Πολυκάρπου, Ιωαννίδης (46′ Mario Martos), Suarez, Παχίπης, Λοίζου, Mashinya

*Επόμενος αγώνας το ερχόμενο Σάββατο στις 16:00 στην Πόλη Χρυσοχούς κόντρα στην ΕΝΑΔ.

*Για φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα πατήστε εδώ.