ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΣΙΑΣ 2-0

15

Σε αγώνα που πραγματοποιήθηκε σήμερα για την φάση των 16 του κυπέλου Κύπρου, ο Ολυμπιακός Λευκωσίας επιβλήθηκε του Εθνικού Άσσιας με 2-0 στο Μακάρειο Στάδιο. Οι δύο προπονητές είχαν την ευκαιρία να δώσουν χρόνο σε ποδοσφαιριστές οι οποίοι δεν αγωνίζονται βασικοί ενόψει των κρίσιμων αγώνων στο πρωτάθλημα που ακολουθούν αυτό το Σάββατο και για τις δύο ομάδες.
Το πρώτο ημίχρονο η υπεροχή του Ολυμπιακού Λευκωσίας ήταν καθολική στον αγωνιστικό χώρο. Με μεγάλα διαστήματα κατοχής της μπάλας και πολύ καλή κυκλοφορία η ομάδα μας δεν έδωσε καθόλου ευκαιρίες στην αντίπαλη ομάδα. Το σκορ άνοιξε στο 20ο λεπτό μετά από πάρα πολύ ενέργεια του Ανδρέα Ασσιώτη από δεξιά, ο οποίος άδειασε την αντίπαλη άμυνα, έδωσε πολύ ωραία ασσίστ στον Πεχλιβάνη, ο οποίος με σουτ στην κίνηση κέρδισε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στην συνέχεια η ομάδα μας έχασε και άλλες ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, με αποκορύφωμα ακυρωθέν τέρμα του Καπαρτή στο 35 λεπτό. Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο ημίχρονο, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπερ της ομάδας μας σε ανατροπή του Καπαρτή από αντίπαλο αμυντικό. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Αντωνίου διαμορφώνοντας το 2-0.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με είσοδο του Κουλουμπρή στην θέση του Παχίπη. Η ομάδα μας έδωσε χώρο στον αντίπαλο ο οποίος κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, εντούτοις ήταν η ομάδα μας που δημιουργούσε τις προϋποθέσεις για τρίτο τέρμα. Ευκαιρίες χάθηκαν με τους Πεχλιβάνη (καλό σουτ που αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα), Καπαρτή (τέρμα από δεξιά το οποίο ακυρώθηκε ως οφσάιντ) και Γερολέμου (τετ α τετ στο τέλος του αγώνα που αποκρούστηκε από τον αντίπαλο τερματοφύλακα). Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα μας να κερδίζει με 2-0 βάζοντας πολύ γερές βάσεις για πρόκριση στην φάση των 8.
Εντεκάδα: Παναγιώτου, Ασσιώτης, Σεραφείμ, Σωτηρίου, Παπαστεριανός, Αυλωνίτης, Αντωνίου (55 Ανδρέου), Γερολέμου, Παχίπης (46 Κουλουμπρής), Πεχλιβάνης (80 Τσιακλής), Καπαρτής.
* Γύρω στους 150 φίλαθλους της ομάδας μας παρακολούθησαν τον σημερινό αγώνα
* Επτά από τους δεκατέσσερις ποδοσφαιριστές που αγωνίστηκαν σήμερα για την ομάδα μας προέρχονται από τις ακαδημίες του Ολυμπιακού (Σεραφείμ, Σωτηρίου, Αυλωνίτης, Γερολέμου, Κουλουμπρής, Πεχλιβάνης, Καπαρτής). Έξι από τους ποδοσφαιριστές που φόρεσαν την φανέλα της ομάδας μας σήμερα έχουν συγγένεια πρώτου βαθμού με παλαίμαχους της ομάδας μας (Ασσιώτης, Σεραφείμ, Γερολέμου, Κουλουμπρής, Τσιακλής, Καπαρτής).
* Πρώτη φετινή εμφάνιση για τους Παναγιώτου, Ανδρέου και Κουλουμπρή με την πρώτη ομάδα.
* Επόμενος αγώνας το Σάββατο 14 Ιανουαρίου στις 2.30 μμ απέναντι στον Οθέλλο Αθηαίνου στην Αθηαίνου.