ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – ΔΙΓΕΝΗΣ ΟΡΟΚΛΙΝΗΣ 1-0

12141532_10153399241458725_6098982710247192469_n

Από νίκη σε νίκη ο Ολυμπιακός Λευκωσίας, ο οποίος κατέβαλε τον σήμερα τον μαχητικό Διγενή Ορόκλινης με 1-0 στο Μακάριο Στάδιο.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζεται ιδιαίτερα απαιτητικός στο γήπεδο και να χάνει σημαντικές ευκαιρίες στα πρώτα στάδια του αγώνα για να πάρει το προβάδισμα, με σημαντικότερη εκείνη του Μασίνουα στο 8 λεπτό. Ο Διγενής ο οποίος στα πρώτα στάδια του παιχνιδιού αμύνθηκε μαζικά, κατάφερε να βρει τα πατήματά του στον αγωνιστικό χώρο μετά το 30’ με αποτέλεσμα το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου να κυλίσει ισοζυγισμένο για τις δύο ομάδες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε με περισσότερες απαιτήσεις  στο παιχνίδι ζητώντας το τέρμα. Οι αλλαγές του Χρύση (Βασιλειάδης αντί Αρετά και Λοίζου αντί Παχίπη), έκαναν την ομάδα ακόμη πιο επιθετική με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κλείσει τον αντίπαλο στα καρέ του. Το τέρμα τελικά ήρθε στο 77’ μετά από φάουλ του Σουάρεζ και κεφαλιά του Χριστοφίδη από το σημείο του πέναλτι. Στα τελευταία στάδια του παιχνιδιού ο Διγενής ανοίχτηκε για την ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να γίνεται ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτή στο 85 ο Βασιλειάδης δεν κατάφερε να κερδίσει σε τετ α τετ τον αντίπαλο τερματοφύλακα, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Η λήξη του παιχνιδιού βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή και με ανεβασμένη την ψυχολογία ενόψει του επικείμενου ντέρμπι με τον δεύτερο της βαθμολογίας Οθέλλο Αθηαίνου.

Για τον Ολυμπιακό αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι ποδοσφαιριστές: Salva, Σαμάρας Νικολάου (46’ Regino), Χριστοφίδης, Γαβριηλίδης, Perez, Suarez,Mario Martos, Παχίπης (75’ Λοίζου), Αρετάς (60’ Βασιλειάδης), Mashinya

* Έκτη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό ο οποίος βρίσκεται στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς, πίσω από τον Οθέλλο (16) και την Καρμιώτισσα (18).

* Γύρω στους 500 οι φίλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο Μακάριο για να στηρίξουν την προσπάθεια της ομάδας.

* Επόμενος αγώνας στις 14:00 την Τετάρτη 04/11/15 στο Τάσος Μάρκου, με αντίπαλο την Ένωση Νέων Παραλιμνίου, για το κύπελο Κύπρου.