ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ – OLYMPIAKOS NICOSIA

ΟΘΕΛΛΟΣ ΑΘΗΑΙΝΟΥ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΕΥΚΩΣΙΑΣ 2-2

12189841_10153409933228725_5534821901919888737_n

Σε ένα δραματικό παιχνίδι, πραγματικό ντέρμπι, η ομάδα μας εξήλθε ισόπαλη 2-2 με τον Οθέλλο στην Αθηαίνου.

Στο Α’ ημίχρονο ήταν ο Ολυμπιακός που μπήκε πολύ δυνατά και κατάφερε μόλις στο 4′ να προηγηθεί με παλληκαρίσιο γκόλ του Μασίνουα. Στην συνέχεια η ομάδα μας είχε τον ελέγχο κρατώντας περισσότερο την μπάλα και τους αντίπαλους μακριά από την δική μας περιοχή. Στο 21′ όμως, μετά από κόρνερ του αντιπάλου η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα με τον διαιτητή να δείχνει την σέντρα. Μετά από πολλές αντιδράσεις από τον πάγκο μας αλλά και την υπόδειξη του βοηθού του, ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ και έδωσε επανάληψη του κόρνερ. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο βοηθός υποδείκνυε συνεχώς στο διαιτητή ότι το κόρνερ (από το οποίο προήλθε το γκολ) δεν έπρεπε να εκτελεστεί αφού η μπάλα δεν ήταν στημένη σωστά με τον διαιτητή όμως να μην το αντιλαμβάνεται. Γι’ αυτό και ο πάγκος μας αντέδρασε έντονα κάτι που οδήγησε και στην ακύρωση του γκολ. Παρόλα αυτά η ομάδα μας συνέχισε να είναι καλύτερη στο γήπεδο έχοντας τον έλεγχο και στο 44′ κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ. Ο Μασίνουα μετά από μπαλιά στόπαρε και έστρωσε την μπάλα στον Μάριο Μάρτος ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Οθέλλος μπήκε πιο δυνατά διεκδικώντας περισσότερα. Γύρω στο 50′ βρήκαν δοκάρι ενώ λίγο αργότερο στο 62′ κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2 όταν ο Tribeau κρέμασε τον Salva με σουτ έξω από την περιοχή.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 70′ ο Οθέλλος σημείωσε και 2ο τέρμα με τον Πιτταρά, φέρνοντας το σκορ στα ίσα. Η αντίπαλη ομάδα συνέχισε να είναι καλύτερη με την ομάδα μας να περιμένει πίσω και να είναι επικίνδυνη μόνο από στημένα χτυπήματα. Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο χωρίς πολλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες.

Γενικώς το αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο αφού οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο σε ένα παιχνίδι με πολλές ευκαιρίες, ένταση και αρκετό κόσμο.

* Πρώτη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον Ολυμπιακό.

* Κατάμεστο το γήπεδο στην Αθηαίνου  με τους φίλους της ομάδας μας να ξεπερνούν τους 300.

* Ο επιθετικός του Οθέλλου, Ανδρέας Πιτταράς σε πολλές περιπτώσεις γύρισε προς την εξέδρα των οπαδών μας κάνοντας άσεμνες χειρονομίες και προκαλώντας τους οπαδούς μας χωρίς να προκληθεί ο ίδιος.  Ενέργεια η οποία δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται από τον συγκεκριμένο ποδοσφαιριστή αφού το ξανάκανε πριν 2 χρόνια σε άλλο γήπεδο της Β’ κατηγορίας εναντίον των οπαδών μας.

* Επόμενος αγώνας με τον ΑΣΙΛ Λύσης στο Μακάρειο το ερχόμενο Σάββατο στις 14:30.

Αρχική Ενδεκάδα: Salva, Σαμάρας, Χριστοφίδης, Regino, Γαβριηλίδης, Alvarez, Suarez, Mario Martos (Πολυκάρπου), Παχίπης (Αρετάς), Αντωνίου (Λοίζου), Mashinya